Výjimečný příběh českého křišťálu a exkluzivní ruční práce začala psát nejstarší česká sklářská rodina Rücklů již před více než 300 lety. Novodobá historie sklárny v Nižboru spojuje současný design s poctivým po staletí budovaným řemeslem. Díky vstupu investora a mecenáše českých značek Martina Wichterleho máme dnes možnost obdivovat kolekce vznikající pod vedením uměleckého ředitele Ronyho Plesla, který mimo jiné stojí také za designem letošního ocenění Esquire MAN o jehož precizní realizaci se postarali právě brusiči sklárny Rückl.
Sklárna Rückl v Nižboru je známá tím, že vyrábí řadu prestižních ocenění jako je například filmový Český lev, cena Ferdinanda Peroutky, nebo Křišťálové oko pro vítěze soutěže Czech Press Photo. Sklo od nižborských sklářů dostal jako dárek papež Jan Pavel II., anglická královna Alžběta II., nebo bývalý americký prezident Bill Clinton. Momentálně ve sklárně Rückl vznikají oficiální dary České republiky pro předsednictví Rady Evropské unie.
Rodinná sklárna, která je synonymem pro prvotřídní broušený křišťál byla založena v roce 1846, umění tavení skla se však v rodině předává z generace na generaci již tři sta let. Poznávacím znamením sklárny je již od roku 1891 symbol čápa, který drží v zobáku zátku laboratorního flakonu. Velmi zdařilý je nedávný redesign této původní ochranné známky, za kterým stojí Studio Najbrt. Díky jejich minimalistickému přístupu si značka zachovala symboliku, je dál propojena se svými kořeny, a přitom komunikuje současným způsobem.
Pokud se ale vrátíme do historie nesmíme zapomenout zmínit úspěšné období mezi dvěma světovými válkami, kdy se z rodinné sklárny stala akciová společnost s téměř tisícovkou zaměstnanců, sklady v hlavním městě a zastoupením po celém světě. Od Belgie a Anglie až po Indii, nebo Damašek. Kromě technologického pokroku se tenkrát sklárna soustředila také na design a spolupracovala s předními českými sklářskými výtvarníky jakými byli například Ludvika Smrčková a profesor Josef Drahoňovský, kteří slavili úspěch nejen s exkluzivní broušenou vázou pro pana prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, ale také na sklářské výstavě v Paříži odkud si za svou práci přivezli v roce 1935 ocenění Grand Prix.
Po druhé světové válce nastal bohužel obrat úplně jiným směrem, sklárna Rückl byla znárodněna, broušené sklo prohlášeno za buržoazní přežitek a vyrábělo se zde dlouhá léta především laboratorní sklo a užitkové nádobí.
Po sametové revoluci koupil sklárnu od státu pravnuk prvního z majitelů Jiří Rückl, jehož ke sklářství přitáhly nejen geny, ale i vzdělání ve sklářských technologiích. Jiří Rückl začal postupně vyhospodařenou sklárnu renovovat. Zásadní změny však přišly až se vstupem investora a mecenáše Martina Wichterleho, který pro místo uměleckého ředitele získal Ronyho Plesla a ten citlivě zapojil nový tým designérů.
Novou kolekci Wilde navrhl Lukáš Novák, kolekci Stortellers Kristýna Venturová. Rony Plesl si jako umělecký šéf bere to nejlepší, ze staletími prověřených sklářských postupů a posouvá je na další úroveň. Historické dekory z rodinného archivu tak ožívají v krajinách moderních tvarů a pastelových odstínů a dál vyprávějí příběh sklářského rodu Rücklů, který u nás nemá obdoby. Skutečným rodinným stříbrem jsou Heritage kolekce, které reprezentují klasický broušený křišťál nejvyšší kvality, Contemporary kolekce vznikají právě pod vedením Ronyho Plesla, který se nechává inspirovat českou hostorií a tradičním sklářským uměním. Historické dekory a rukodělné postupy posouvá na další úroveň. Křišťál s logem čápa tak osvěžuje pastelová barevná škála, nezvyklé kombinace materiálů a unikátní současné tvarosloví.
Nejde však jen o nápojové sklo. Dalším šperkem vašeho interiéru se může stát světlo svíčky v exkluzivním křišťálovém designu. Výsledkem unikátního spojení sklárny Rückl s Amnesty International jsou Freedom Candle. Tyto luxusní svíčky představila sklárna Rückl společně s Amnesty International při příležitosti 60.výročí založení Amnesty International. Jde o první projekt v historii, při kterém se globálně spojují jednotlivé země, kde sídlí pobočky organizace na ochranu lidských práva svobod. Amnesty International dlouhodobě spolupracuje s umělci a umělkyněmi, kteří svá díla věnují na podporu lidských práv.
Hlavní design celé kolekce vytvořil umělecký ředitel Rücklu Rony Plesl. Jeho návrh křišťálové svíčky originálně zachycuje logo Amnesty International, kdy ručně broušené symboly doplňuje expresivní malba pravým zlatem. Kupující tak nezískají pouze unikátní a krásnou svíčku, ale současně s tím přispějí ke zlepšování situace v oblasti lidských práv. Další zdařilou kooperací je společný projekt sesterských skláren. Rückl společně se sklárnou Bomma v listopadu uvedl také novou světelnou kolekci inspirovanou vázami z kolekce Metamorphosis. Spojuje se v ní to nejlepší z obou těchto značek. Dechberoucí umění ručního brusu mistrů brusičů z Rücklu a dokonalá technická řešení tolik charakteristická pro Bommu.
Pokud toužíte podívat se pod pokličku, nebo spíše pod ruce sklářů a brusičů můžete se objednat na některou z pravidelných komentovaných prohlídek sklárny. Dosud měli návštěvníci během exkurze možnost vidět jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a každý z jednotlivých kroků jim byl vysvětlen a představen. Od dubna si budou moct nově návštěvníci sami vyzkoušet fascinující práci mistrů brusičů.
Prohlídku je možné objednat na e-mailu marketa@ruckl.cz nebo telefonicky na +420 605 229 205.Více informací: www.ruckl.com