V oblasti Moravského krasu můžete kromě jeskyní, skalních útvarů nebo propasti Macocha objevovat i méně známé přírodní zajímavosti. Jednou z nich je lom u Rudice, který vás výhledy na pestrobarevnou krajinu dost možná v myšlenkách přenese do zcela odlišného světa.
Bývalý kaolinový lom Seč se nachází poblíž obce Rudice v okrese Blansko jen pár desítek kilometrů severovýchodně od Brna. Scenérie kopců hrajících nejrůznějšími odstíny červené, oranžové a žluté, která se před vámi zničehonic vynoří uprostřed lesů, působí, jako byste se ocitli na úpatí magických Duhových hor na Islandu, Peru, nebo dokonce na úplně cizí planetě.
Lom i další místa v okolí už v průběhu historie sloužily především k těžbě železné rudy a kaolinu. Během 20. století se v lomu Seč ve velkém získávaly jíly a jemné písky využívané ve sklářském či slévárenském průmyslu, například v nedalekých blanenských slévárnách. Pro materiál na stavební práce a výrobu omítky si ale do oblasti rudického lomu jezdili i běžní lidé z okolních vesnic. Těžba byla na místě ukončena roku 1993, od té doby prostor osiřel a pro veřejnost se na dlouhou dobu stal oficiálně nepřístupným. Za přírodní památku Rudice-Seč byla opuštěná pískovna prohlášena až o téměř 30 let později, a to v roce 2022. Území rudického lomu je totiž nejen krásnou, ale také geologicky velmi významnou lokalitou. Přírodní památka o rozloze téměř 7 hektarů a hloubce okolo 30 až 70 metrů zde odkrývá jedinečný pohled na zvětralé sedimenty tzv. rudické vrstvy, která se datuje do druhohorních období jury a spodní křídy (její stáří je tedy zhruba 60 až 200 milionů let). Rozsah odhalené plochy této sedimentové vrstvy Moravského krasu je v Rudici naprostým unikátem.
Barevné kopce a stěny lomu napovídají také složení materiálů rudické vrstvy. Tu tvoří křemenné písky, kaolinické jíly, pískovce a červené písky s vysokým obsahem oxidů železa. Kromě samotného povrchu je lom nalezištěm křemenných geod, tedy dutin v hornině, které často ukrývají minerální krystaly. Byl zde objeven také nespočet zkamenělin prehistorických živočichů starých miliony let. Většinu současných obyvatel ale můžete zpozorovat spíše v jednom ze dvou mělkých jezírek, které se nachází na dně lomu a jejich hladina se zvětšuje a klesá v průběhu roku. Jezírka jsou domovem mnoha živočichů včetně několika druhů žab nebo čolků, v jejich okolí možná zahlédnete například i slepýše nebo užovky.
Kromě procházky po samotném dně bývalého lomu si výhledy na tuto přírodní památku můžete užít také z naučné stezky Rudické doly, která vás na okružní trase dlouhé přibližně 5 kilometrů mimo samotný lom Seč zavede i na další zajímavá místa spojená s těžbou železné rudy a jílů v oblasti včetně těžební jámy Černá hlína, důlního pole Hlubina nebo Rudických jezírek.
Pokud si chcete výlet ještě trochu prodloužit, rozhodně doporučujeme zamířit i k nedalekému Rudickému propadání. Jedná se o nejmohutnější propadání v Moravském krasu, kde Jedovnický potok mizí do rozsáhlého systému jeskyní až v hloubce 90 metrů. Pod zemí se zde nachází řada zajímavých úkazů včetně několika propastí, jeskyně Obří dóm nebo jednoho z nejvyšších vodopádů v České republice. Rudické propadání dále ústí až k Býčí skále a s délkou více než 13 kilometrů tvoří druhý nejdelší jeskynní systém u nás.
Propadání se nachází mezi vesnicemi Rudice a Jedovnice. Na pohodové procházce místními lesy směrem na východ od lomu Seč natrefíte třeba i na kapli sv. Antonína, patrona horníků. Po cestě od Rudického propadání zpět směrem do vesnice projdete také kolem malého vápencového skalního městečka Kolíbky, které je oblíbeným cílem především horolezců.
Zaslouženou zastávku na odpočinek a nějaké to občerstvení si pak můžete udělat přímo v samotné obci Rudice, které dominuje větrný mlýn holandského typu z konce 19. století. Ten dnes slouží jako muzeum a dozvíte se zde nejen více o historii těžby a hornictví v okolí Rudice, ale i zajímavosti z oblastí mineralogie a speleologie, které jsou s Moravským krasem úzce spojené. Vedle mlýna se nachází také malý geopark s ukázkami hornin nalezených v této lokalitě.
Ať už se do Moravského krasu vypravíte na krátký výlet, nebo si zde užijete několikadenní objevování, rozhodně zjistíte, že kromě těch nejznámějších míst tato oblast nabízí i spoustu skrytých pokladů. Třeba i výhledy do jiného světa připomínajícího krajinu Marsu.
Další tipy na stovky zajímavých výletů u nás i v řadě dalšíchzemí Evropy najdete v mobilní aplikaci Placehunter.