Svět kolem nás se rychle vyvíjí, a my na jeho tempo někdy nestačíme ani reagovat. Co tedy můžeme změnit, abychom se se vším novým lépe vypořádali? Podle organizátorů festivalu FUK je cestou učení skrze umění a kreativitu, a zapojení tvůrčích přístupů do vzdělávání. Ať už na festival přijdete s dětmi nebo kolegy pedagogy, čeká vás program plný všemožných uměleckých forem a spousta nových užitečných impulzů.
Třetí ročník Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání (FUK), jehož organizátorem je platforma pro kreativní učení uMĚNÍM, se uskuteční od 13. do 23. dubna na desítkách míst v Praze i dalších regionech. O jeho letošní podobě jsme si povídali s Jiřím Raitermanem, dramaturgem festivalu z Centra současného umění DOX.
Čeká vás už třetí ročník festivalu, jaké je jeho téma a jak se promítne do programu?
Tématem tohoto festivalu je „proměna“ a řečeno více slovy by to mohlo být „umění vás promění“, nebo třeba „nechte se proměnit uměním“. Protože jde o festival kreativního vzdělávání a učení, dá se „proměna“ brát jako potenciál umění formovat člověka, tedy učit a vzdělávat. To se dá zažít v široké nabídce různých workshopů a tvůrčích dílen na vlastní kůži. „Proměna“ se v programu objevuje ale ještě v další rovině. Současný svět a naše role v něm se dynamicky proměňují – ukazujeme umění jako způsob přípravy na nové situace a výzvy: duševní hygiena, schopnost empatie, umělá inteligence, vztah k prostředí, jinakost, spolupráce a mnoho dalších na první pohled nesouvisejících témat. To vše a mnoho dalšího otevírá umění a kreativní učení.
Co si můžeme představit pod pojmem kreativní vzdělávání?
Představte si takové vzdělávání, které rozvíjí kreativitu a kreativní myšlení. To je ještě hodně obecné, ale kreativní vzdělávání zapojuje člověka celostně – jeho stránku fyzickou, emocionální, společenskou, etickou. Často využívá přístupů umění a dalších oborů. Snaží se o bezpečné, nesoutěživé a podnětné prostředí, které podporuje radost z učení a poznávání. Učí fyziku tancem, rozvíjí empatii sdílením příběhů, zlepšuje vztah k sobě samému a k ostatním v angažovaných akcích.
Jakým dalším oborům se jednotlivé akce věnují? V programu jsem narazila třeba na nový cirkus.
Už jsem zmínil AI (umělou inteligenci), dále je to třeba sociální psychologie, divadlo, historie, hudba, literatura, tanec, samozřejmě vizuální umění, design a další.
Jaké instituce se do programu zapojily? A v jakých městech se mohou návštěvníci festivalu zúčastnit?
Je jich hodně a než někoho vynechat, nebo nudit dlouhým výčtem, tak doporučuji navštívit web fuk.education. A města? Kromě Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Jihlavy například v Lidicích, nebo Kounově.
Komu je festival určen?
Stručně všem, jmenovitě dětem, školním skupinám, rodičům, učitelkám a učitelům, umělcům, odborníkům, široké veřejnosti, jeho tvůrcům.
Jakým způsobem se do festivalu mohou zapojit školy?
Školní skupiny si mohou objednat program z nabídky několika desítek různých formátů široké škály organizací. A často za výhodnějších podmínek.
Na jakou část programu se vy osobně nejvíc těšíte?
Na vše, co organizuji za DOX a platformu uMĚNÍM. A úplně nejvíc na to, co stihnu z akcí dalších organizací.
Festival je součástí Světového týdne kreativity a inovací, o jak velkou akci se jedná? A co je jejím cílem?
Do akce je zapojeno více než sto zemí z celého světa a ČR zastupuje právě náš festival. Cílem je oslava imaginace, kreativity, přirozené schopnosti každého člověka, pokud si pod kreativitou představíme víc než zapojení tavící pistole a tutoriálu z YouTube. Nic proti ani jednomu.