O tom, co má společného architektura s krejčovinou, jsme si povídali s Michalem Trnkou z The Owners.
Vaše cesta ke krejčovině nebyla úplně typická, původně jste studoval architekturu. Jak se stane z architekta majitel krejčovského salonu?
Popravdě úplnou náhodou. Na vysoké škole jsem hledal brigádu, abych si mohl dopřát něco lepšího než školní menzu. V té době zrovna otevírali jeden anglický obchod s pánskou módou, který měl na tu dobu velmi netypický interiér. Právě tím mě zaujal, a do týdne už jsem tam pracoval. Měl jsem štěstí na skvělý tým, který mě pro krejčovinu nadchl, a pak už všechno šlo samo. Navíc krejčovina a architektura jsou si v něčem podobné. Fyzikální zákony neohnete a u obojího potřebujete cit pro barvy i správné použití materiálů. Dnes se dokonce pro kreslení krejčovských střihů používá stejný program jako pro rýsování stavebních výkresů. Díky architektuře jsem se naučil dívat kolem sebe a hledat správné a krásné proporce.
Jak poznám kvalitu služby, jako je ta vaše?
Musíte mít kvalitní produkt a dodavatele. Zároveň by kvalitní služba, a to nejen krejčovina, měla být komplexním zážitkem. Šití na míru je o dlouhodobé osobní vazbě. Váš krejčí toho někdy ví víc než vaše manželka. Je totiž po ní, doktorovi a holiči jeden z mála, koho si pustíte doslova k tělu. Proto se často z našich zákazníků stávají spíše přátelé, kteří si k nám chodí popovídat a odpočinout.
V Čechách byla tradice pánské krejčoviny na dlouhá léta přerušena a těžko se hledají šikovné ruce. Jak dlouho vám trvalo postavit fungující tým?
S Matějem a Veronikou, se kterými jsem ateliér zakládal, se známe už více než šest let, a tak jsme všichni věděli, do čeho jdeme. Každý jsme silný v něčem jiném a skvěle se doplňujeme. Před pár měsíci náš tým ještě posílila jedna in-house krejčová, se kterou už jsme v minulosti spolupracovali, a tak byla sázkou na jistotu. Vše ostatní už je spíše otázkou kvalitních dodavatelů a ty jsme si, díky našim předchozím zkušenostem, vybrali snadno.
V současné době se často zmiňuje návrat k lokálnosti, a to ve všech odvětvích. Je vůbec možné pracovat na vysoké úrovni s českými materiály?
Záleží na tom, na jaký produkt se soustředíte. V rámci obleků, sak, bund nebo džín, které taky šijeme, je mnohem lepší sáhnout pro látky do zahraničí. Současně látkám u nás v ateliéru dominuje Itálie, ale pro denim vybíráme spíše japonskou látku a pro tweed určitě anglickou. Jinak je to ale například u košil, kde má česká výroba látek pořád své místo a drží se na předních příčkách. Někteří čeští výrobci košilovin, se kterými pracujeme, dokonce dodávají i do těch nejluxusnějších butiků v Pařížské.
Muži jsou při výběru formálního oblečení často bezradní. V čem dělají chyby a jak jim dokážete pomoci?
Současné největší chybě přezdívám Pinterest guy. Muž, nebo jeho žena si na internetu najdou celou nástěnku inspirací obleků všemožných barev a střihů. První chybou je, že málokdo má postavu jako pánové na fotkách, a je tak jen malá šance, že budou vypadat stejně skvěle. Většinou se navíc na fotky modelů pořádně nepodívají. Často totiž na obrázcích nevidíte skutečný dobře padnoucí oblek, ale spíš neopren vyžehlený photoshopem s kolíčky na zádech. Takový oblek se nedá zapnout a je dobrý tak akorát na stand up comedy, protože si v něm rozhodně nesednete. Naše pomoc spočívá hlavně v tom, že klientům poskytneme radu, a oni si od nás vyslechnou argumenty a tipy, co je pro ně vhodné a co ne. Chceme, aby se k nám muži vraceli, a to by se nestalo, kdybychom jim ušili špatně padnoucí oblek.
Jak probíhá celý proces měření a zkoušek a za jak dlouho od první návštěvy bude viset nový oblek ve skříni?
Celý proces od první schůzky po finální předání trvá něco mezi 4 a 6 týdny. Celkově se během něj potkáme většinou třikrát. Na první schůzce, která trvá nejdéle, se hodně povídá, vybírá materiál, veškeré detaily od podšívky až po způsob nasazení rukávu, a samozřejmě probíhá kompletní měření. Přibližně po čtyřech týdnech, kdy jsme měli na starost oblek my a naše krejčové, se potkáváme znovu na zkoušce, u které se taky hodně povídá. Už na sobě totiž uvidíte v podstatě výsledek a můžeme se tak bavit o finálních detailech, případně upravíme míry. Poslední schůzka je pak od zkoušky přibližně za týden. Tady už se hlavně povídá, protože oblek je hotový a jeho poslední obléknutí je spíše pro kontrolu.
Jaký je váš profesní sen?
Naučit muže, že oblek není povinnost a nemusí se nosit jen na zvláštní události. Oblek nebo sako už je dnes volba. Stejně tak, jako se ráno rozhodnete vzít si roztrhané džíny a mikinu, můžete si zvolit sako, které vyjadřuje vaši osobnost, a ne korporátní barvy zaměstnavatele. Mým největším snem je vytvořit vlastní signature střih. Střih, díky kterému na dálku poznáte, že tohle sako nebo oblek je právě The Owners a vy ho chcete. Ne proto, že oblek potřebujete a zrovna jste na nás narazili. Ale proto, že chcete TEN oblek. The Owners oblek.
Více informací o zakázkovém krejčovství The Owners najdete na www.theowners.cz.