Loosovy interiéry
Za zdmi hned několika plzeňských (zvenku nenápadných) domů tiše dřímají opravdové poklady moderní architektury světového významu. Brněnský rodák Adolf Loos, jedna z vůdčích postav architektonické moderny začátku 20. století, totiž v Plzni navrhl přes deset úchvatných rezidencí místních podnikatelů.
Loosovy interiéry vás doslova ohromí svou prostorovou rafinovaností, barvami, luxusními materiály a novátorskými detaily. Mnohé z nich můžete navštívit díky prohlídkovým trasám, během kterých se seznámíte nejen s jejich mistrovskou architekturou, ale i s dramatickými příběhy židovských majitelů.
Pivovar Plzeňský Prazdroj
Co by to bylo za návštěvu Plzně bez prohlídky pivovaru? Také tady si fanoušci architektury přijdou na své – a to jak té historické industriální, tak i soudobé. Díky autorům ze zavedeného studia dam architekti totiž areál plzeňského pivovaru doplnila v roce 2008 řada novodobých vstupů, které původní stavby citlivě doplnily a zatraktivnily.
Nechte se během prohlídky vyvézt obřím proskleným výtahem s panoramatickým výhledem na pivovar a prozkoumejte nádherně surové prostory Staré varny s mnoha zachovanými a repasovanými prvky.
Paluba Hamburk
Architektonická resuscitace mrtvé části města – to je loni dokončený projekt Paluba Hamburk, který pomocí jednoduchých a efektivních prostředků vítá všechny návštěvníky Plzně hned po příjezdu na Hlavní nádraží.
Jde v podstatě o takovou západočeskou variaci na úspěšný pražský Manifesto Market – můžete se tu občerstvit v bistru, rozhlédnout se po okolí z vyhlídky a seznámit se s plánovaným rozvojem města. Pop-up objekty z upravených lodních kontejnerů navrhli lokální architekti z ateliéru projectstudio8 a výsledek potěší každého kolemjdoucího.
Kašny na náměstí
Češi jsou konzervativní národ a v architektuře to je jasně vidět. Přesvědčil se o tom také mladý architekt Ondřej Císler, když před více než patnácti lety uspěl v soutěži na nové kašny pro náměstí Republiky.
Co naplat, že tu kašny byly už ve středověku a architekt zvolil velmi propracované a citlivé řešení, mnohým místním nedává jejich moderní zpracování spát ani dnes. Jde přitom o vzorovou ukázku práce s veřejným prostorem a krásný šperk historického náměstí, na který může být město právem hrdé.
Kulturní centrum Papírna
Že demolice vysloužilých industriálních areálů by pokaždé měla být až tím úplně posledním krokem, dokazují slavné Piettovy papírny z konce 19. století, které se před deseti lety podařilo proměnit v pozoruhodné místo zasvěcené kultuře a umění.
V úžasných průmyslových prostorách tady vznikla galerie, hudební sály, kavárna i umělecké ateliéry. Konverzi iniciovali místní mladí a aktivní obyvatelé, díky nimž si tady můžete užít skvělou atmosféru v industriálních kulisách.