Léto je plné cestovatelských plánů, prodloužených víkendů v pulzujících metropolích i dlouhodobých úniků do dalekých exotických krajin. Jak si ale nejlépe uchovat silné vzpomínky, drobnosti, jež vám udělaly radost, nebo třeba tipy pro příští cesty? O tom jsme si povídaly s Denisou Havrdovou, spoluzakladatelkou a ředitelkou papírenského fenoménu papelote, v jehož dílně letos vznikl nový produkt – cestovatelský průvodce, který každé vaše dobrodružství učiní nezapomenutelným.
K čemu je cestovatelský deník dobrý?
Ke snění o místech, která chci navštívit, pro plánování samotných cest i jejich reflexi. Na tu často úplně zapomínáme. Vracíme se domů, sedíme v autě, vlaku či letadle a už nás dobíhají myšlenky na to, co nás čeká v práci, co musíme udělat, komu zavolat. Často tyto myšlenky zabijí jedinečný potenciál pro zamyšlení se, co jsme viděli, zažili, pro myšlenky a vzpomínky, které si chceme uchovat navždy.
Proč jste se rozhodli takový produkt v papelote vytvořit?
V papelote všichni rádi cestujeme a vzájemně se inspirujeme místy, která jsme navštívili. Zároveň nás baví přinášet papírové nástroje s obsahem, jenž ostatní inspiruje, posouvá anebo jim jakkoli pomáhá v aktivním životě. O produktu jsme začali diskutovat již na podzim 2023 a v novém roce se do tématu intenzivně pustili.
Spolupracovali jste při jeho vývoji také s nějakými cestovateli?
Ano, právě jejich pohled byl pro nás velmi důležitý. Oslovili jsme okolo 30 cestovatelů a s asi třetinou jsme se sešli. Snažili jsme se o rozmanitost osobnosti i stylu cestování. Byli mezi nimi například Klára Kolouchová, Adam Gebrian či Aneta Vachová.
Průvodce nejsou jen prázdné stránky. Co přesně uvnitř najdeme? A dá se jeho podoba nějak variovat?
Celým produktem se nese myšlenka před (snění), při (samotné cestování) a po (reflexe) a každý si ho složí dle svých cestovatelských preferencí. Celý set obsahuje 2 deníky – 1 pro kratší cestu (např. na prodloužený víkend do zajímavé metropole) a 1 pro delší cestu (na cestování delší, kde projíždíme nějakou zemí). V obou zápisnících se věnujeme 3 oblastem. V té první klademe otázky, které cestovateli pomohou k důkladné přípravě. Druhou je samotná cesta, tam necháváme velký prostor pro pisatele, jen ho inspirujeme různými podněty, a v poslední části je prostor pro zhodnocení samotné cesty, kde opět klademe různé otázky. Součástí celého setu je bucket list, tedy prostor, kam si můžu zapsat všechny své vysněné destinace. Dále trhací to-do blok, který pohlídá, co je třeba před cestou zařídit a co si zabalit, 2 zmíněné deníky a speciální dvojlist pro to nejzajímavější, co si z cest přivážím. Je to takový ten seznam toho nejlepšího z mého života, co nikdy nechci zapomenout a chci to třeba předat dalším generacím. Tomuto seznamu jsme pracovně říkali cestovatelské „guinnessovky“.
Papelote je expert na krásné papírnické potřeby, čím se v tomto „řemeslném“ směru průvodce vyznačuje?
Zde jsme vyšli z našeho populárního systému Planoo. Tedy desek s kroužkovou mechanikou, do nichž vkládáme obsah dle sebe. Desky jsou potištěny sítotiskem a je zde i ražba představující horizont.
Máte nějaké tipy, jak s průvodcem pracovat?
Například pro někoho, kdo není zvyklý si psát běžný deník. Víme, že pro lidi je někdy těžké začít, proto jsme do deníku dodali QR kód, který propojujeme s naším blogem, kde se tomuto tématu věnujeme. Pro začátek je dobré si definovat nějaký čas (stačí 15 minut), kdy si dotyčný napíše, co viděl a zažil. Pokud není člověk zvyklý psát, je dobré začít klidně seznamem s krátkými postřehy. Důležité je hlavně začít a zafixovávat myšlenky a chvíle, které by se z paměti jinak rychle vytratily.
Jak byste definovala vědomé cestování? A jak k němu právě psaní cestovatelského deníku napomáhá?
Cestování nám pomáhá měnit každodennost tím, že změníme prostředí. Měníme své denní rutiny i návyky a vytváříme si nové. Kreativně naplňuje náš čas v době, kdy nejde o zvyk – vstát, jít do práce a z práce. Je dobré mít oči otevřené a vnímat ty impulsy jinakosti a zasazovat je do své mysli a paměti.
V jaké fázi příprav / cesty samotné byste doporučila průvodce začít používat?
Každý nechť začne ve fázi, kterou má nejraději. Někdo rád sní, ten začne bucket listem, někdo už rovnou vyráží, ten si vybere samotný deník na cestu, a někdo, kdo rád vzpomíná, začne pracovat s poslední částí a bude se snažit vzpomenout si na klíčová místa a zážitky a bude je zapisovat. Hlavně ať to cestovatele baví.
Co se vám osobně na cestovatelském průvodci od papelote nejvíc líbí?
Mě baví jako celek, líbí se mi sledovat radostné reakce lidí z jeho prohlížení.
www.papelote.cz