Oblast Pavlova a Dolních Věstonic na úpatí Pálavských vrchů patří mezi nejvýznamnější naleziště osídlení moderního člověka z období paleolitu v Evropě. Na místě tak vyrostl unikátní Archeopark Pavlov, kde se pradávná historie setkává s moderní architekturou.
Probouzející se jarní příroda, kdy se všechno venku začíná opět zelenat, dělá z travnatých kopců Pálavy ideální místo pro víkendový výlet. Co při putování po této části Jižní Moravy nevynechat? Ať už vás baví dějiny a zajímavosti o pravěkých obyvatelích našeho území, jste nadšenci do zajímavých architektonických staveb, nebo se prostě jen chcete pokochat zdejšími přírodními krásami, jistě si přijdete na své při návštěvě Archeoparku Pavlov. Areál zasvěcený době lovců mamutů stojí v obci Pavlov u nádrže Nové Mlýny od roku 2016.
Autory stavby jsou architekti Radko Květ a Pavel Pijáček, kteří za návrh získali také cenu Stavba roku. Pravěké nálezy přitom provázely i samotné stavební práce. Po jejich zahájení byly totiž na místě odhaleny kosti mamutů, které jsou dnes zakomponovány do expozice. Unikátní prostory muzea se nacházejí čtyři metry pod zemí a na povrch z něj vyrůstají jen bílé betonové věže a světlíky atypických geometrických tvarů, které použitým materiálem odkazují na vápencové skály typické pro Pálavské vrchy. Zajímavě řešená je i samotná expozice v interiéru, jejímž cílem je přenést návštěvníky do dávných dob prvních moderních lidí druhu homo sapiens na území Evropy. Klasické představení artefaktů a zajímavostí ze života v období paleolitu doprovází i moderní audiovizuální technologie.
Kromě pravěké historie místa expozice ukazuje také příběh archeologických prací a výzkumu, s jejichž pomocí byly odhaleny nálezy ze zdejšího osídlení. Muzeum díky multimediálním interaktivním prvkům jistě zaujme, i když na výlet míříte s dětmi. Na prohlídku je přitom možné vyrazit s kočárkem a přímo u areálu se nachází také parkoviště. Archeopark má otevřeno od dubna do listopadu a pro jeho návštěvu počítejte se zhruba hodinou. Pokud si ale chcete výlet prodloužit, vydejte se také na 3,5 kilometru dlouhou archeostezku, která vás provede po nejvýznamnějších archeologických lokalitách, kde byla nalezena třeba Věstonická venuše. Atmosféru pravěké historie a malebnou přírodu Pálavských vrchů si zde ale užijete v každém případě. Stovky dalších tipů na unikátní místa k objevování v Česku i v zahraničí pro všechny nadšené cestovatele najdete v mobilní aplikaci Placehunter.