Už jste někdy v autě jako řidiči plakali? Sedli jste do auta po hádce a jeli si vyčistit hlavu projížďkou nočním městem? Nebo jste samou radostí ze vzrušujícího zážitku zapomněli dávat pozor na cestu? Na bezpečnostní funkce svých vozů klademe velký důraz, co když to ale nestačí, co když jsme i my a naše emoce na silnici určitou hrozbou? To se rozhodli řešit vývojáři z Volvo Cars, kteří svým přístupem otvírají novou éru automobilové bezpečnosti.
„Dokáže vás rozrušení vychýlit ze směru?“
Společnost Volvo Cars dlouhodobě pracuje na inovacích a výzkumech, které by měly zajistit, že v žádném novém voze Volvo nikdo neutrpí smrtelné ani jinak vážné zranění. Na cestě za tímto cílem se jí podařilo dosáhnout velkých bezpečnostních pokroků, ať už uvnitř vozů, nebo v jejich okolí, a zachránit tak mnoho životů. Dnes je ale zřejmé, že k dosažení tohoto cíle bude třeba jít ještě o kousek dál, a proto se vývojáři automobilky Volvo vydali cestou možná ještě složitější, než je samotné porozumění automobilovým technologiím, a sice porozumění nám, řidičům.
Ovlivní rozchod brzdnou dráhu?
Jistě to známe všichni, po dlouhém dni v práci si unavení sedáme za volant s myšlenkou na to, co je potřeba cestou nakoupit, kde vyzvednout děti nebo co všechno si budeme doma muset připravit na další pracovní den. V kombinaci s odpolední dopravní špičkou, možná i špatným počasím, můžeme velmi snadno ztratit soustředění, cítit frustraci a nervozitu. To jsou faktory, které naši bezpečnost v autě bezesporu ovlivňují a mohou být stejným bezpečnostním rizikem jako třeba mokrá vozovka nebo mrtvý úhel ve zpětném zrcátku. O to rizikovější mohou být situace, které se vymykají hranicím každodennosti. Posuďte sami – jak ovlivní vaše řízení zpráva o ztrátě někoho blízkého, rozchod nebo jiná osobní tragédie? Každý z nás zármutek bohužel už zažil, svět se na chvíli zastaví a život se otočí vzhůru nohama. Zpomalí se potom vaše reakce na situaci na vozovce, nebo se naopak zrychlí?
Podobný vliv na naše počínání za volantem mají i pozitivní emoce. Radost a vzrušení z různých životních dobrodružství může způsobit roztěkanost, nedostatek koncentrace a možná i rizikovější jízdu. Jak konkrétně tedy Volvo tyto situace řeší? Základním kamenem je unikátní laserový senzor lidar a počítač s podporou umělé inteligence. Tento systém vytváří v kombinaci s radary, kamerami a ultrazvukovými senzory 360° náhled na dění v okolním prostředí vašeho vozu a v budoucnu má navíc vést i k autonomnímu řízení bez nutnosti dohledu řidiče. Než se ale autonomie dočkáme, postará se o naši bezpečnost systém pro porozumění chování řidiče. Je založen na dvou kamerách, které dokážou odhalit, zda je řidič nepozorný, ospalý, nebo dokonce pod vlivem omamných látek. Pokud to vyhodnotí jako potřebné, aktivuje ochranný štít a provede adekvátní zásahy od zpomalení po úplné zastavení. Kromě toho je u vozů Volvo samozřejmostí upozornění na možné kolize pomocí různých výstrah či automatického zabrzdění, zásah do řízení v případě, že začnete vybočovat do sousedního jízdního pruhu bez zapnutí směrových světel nebo informační systém monitorující mrtvý úhel.
Bezpečí je svoboda
Volvo svým přístupem k našim emocím za volantem vstupuje do nové éry bezpečnosti, která dalece překračuje původní myšlenku chránit životy řidičů a pasažérů. V současném pojetí bezpečnosti má společnost ambici nám pomoci, abychom své životy prožili co nejlépe. Tento přístup také odstartoval kampaň For Life, v níž Volvo Cars ukazuje, že cítit se bezpečně často vede k lepším výsledkům, umožňuje být sebou samým a posouvat svoje hranice. Ve srovnání s adrenalinem, akcí a vzrušujícími zážitky se může pocit bezpečí jevit jako nudný a konformní, opak je ale pravdou. Často je tento pocit totiž cestou k opravdové svobodě, ať už v tom, jak vnímáme sami sebe, jaké podáváme výkony nebo jak se cítíme za volantem.