Toskánsko je rodištěm významných umělců, vědců i hodinářů. V samotném srdci této plodné italské oblasti, ve Florencii, najdeme kromě světově proslulé galerie Uffizi i další zajímavá místa – třeba Museo Galileo. A právě tomuto muži, Galileu Galileiovi, vzdává hold i dvojice umění z cechu hodinářského.
Dnes už víme, že výrok astronoma a fyzika Galilea Galileie o tom, že Země se „přece točí“ kolem Slunce, nemůže být pravdivý. Kdyby totiž v roce 1633 před inkvizicí pronesl něco takového – poté co svá „kacířská tvrzení“ odvolal – byl by navždy umlčen. Smutný je současně i fakt, že i když své učení a objevy popřel, čekalo na něj přísné domácí vězení. Církev se musela zbavit nežádoucího starce, kterého dnes obdivuje celý svět. Člověka, který nám daroval mikroskop, teleskop a zdokonalil dalekohled, byl zručný mechanik a současně i eskamotér. Často své nápady prezentoval na veřejnosti a snažil se oslovit masu. Kdyby se Galileo Galilei narodil v dnešní době, byl by jistě úspěšnější než Bill Gates či Elon Musk.
Toskánská krev
Nebyl to jen Galilei, kdo svými objevy změnil nazírání na svět. Jen třicet kilometrů od Florencie a o 112 let před Galileiem se v malé vísce nedaleko Vinci narodil Leonardo di ser Piero. Tento nadaný malíř a sochař byl současně velkým vynálezcem. Navrhl a předvídal padák, letadlo, skafandr, tank, ponorku, bicykl, tkací stroj či zemní vrták, mnoho z jeho myšlenek se realizovalo až v 19. a 20. století. Leonardo da Vinci, Galileo Galilei a Giovanni Panerai, známí patrioti Florencie, města nad řekou Arno, byli muži fascinovaní pohybem strojů, technikou a kinetikou. Ten poslední jmenovaný je nejméně známý, ovšem ne tak ve světě drobných časomír a jemné mechaniky. Od roku 1876 provozovala na florentském náměstí Piazza di San Giovanni rodina Panerai dílnu Orologeria Svizzera vyrábějící navigační instrumenty, měřicí nástroje, kompasy a další vybavení především pro armádu. Firmu proslavil vnuk zakladatele Giovanniho, tehdy třiačtyřicetiletý Guido, když si v roce 1916 nechal patentovat prášek na bázi radia a využíval jej k lepší viditelnosti indexů, číslic a ruček pod vodní hladinou. Radioaktivní materiál Radiomir časem nahradil Luminor, tyto dva luminiscenční nátěry jsou dodnes spjaty se značkou Panerai, jmenují se po nich dvě aktuálně nejžádanější modelové řady hodinek.
Pozvánka do Švýcarska
Hodinářskou značku Panerai, kterou do konce osmdesátek nešlo koupit (musel jste být voják, aby se k vám hodinky s tímto názvem dostaly na ruku), si v devadesátých letech oblíbil hollywoodský herec Sylvester Stallone. Pořídil si tehdy model Luminor Marina Logo. A i když se slavný Rocky nikdy nestal oficiálním ambasadorem značky, vzniklo hned několik speciálních edicí hodinek Luminor s jeho odkazem. V roce 1996 se podílel na vzniku modelu Slytech s bílým a černým číselníkem a mimostřednou sekundovou ručkou, v roce 2011 se jeho akční trhák Denní světlo stal inspirací pro dočasnou (capsule) sérii hodinek Luminor Marina Daylight s chronografem. V roce 2002 si značka Officine Panerai, jak zní její plný název, otevřela hodinářskou manufakturu ve švýcarském Neuchâtelu. Tím se ovšem od italských kořenů neodstřihla. Naopak. Stylovost, designovou vytříbenost, současně i extravaganci nacházíme v hodinkách Panerai dodnes. Značka si váží vlastní historie a hledí vpřed. Proto se na její půdě nachází speciální oddělení Laboratorio di Idee, které se zabývá vývojem a využitím nových technologií, materiálů a postupů. V této dílně tak vzniklo originální zlato Goldtech, které díky přítomnosti platiny nemění s věkem barvu, zrodila se tu ekologická ocel E-Steel, která vzniká využitím odpadu při výrobě běžných ocelových kusů, vyvinut tu byl nejmodernější karbon v podobě materiálu Carbotech. Toto oddělení poskytuje podporu i dalšímu důležitému oddělení v manufaktuře, a tím je haute horlogerie & complications. Tady vznikají nejdokonalejší a zároveň nejpracnější hodinky, zde se rodí umělecká díla, na která by byl pyšný i samotný Galileo.
Odkaz mistra
Právě na jeho památku a ve velké úctě vznikly v Panerai dvě kolekce, které by se česky daly nazvat Astronom a Vědec. L’Astronomo je model, který se nedá koupit v obchodě, tedy ne tak, že byste s ním mohli okamžitě odejít. Vyrábí se totiž zákazníkovi na míru, a to proto, že jsou jeho funkce spojeny s aktuální zeměpisnou polohou. Právě místo, v němž se člověk nejčastěji pohybuje, je zásadní pro funkci doplňkových mechanismů těchto hodinek. L’Astronomo totiž ukazují východ a západ Slunce, a to, jak víme, vychází a zapadá na každém místě naší planety v jiný okamžik. Současně zobrazují pravý sluneční čas a měsíční fázi, již doprovází noční obloha. Ta má dle aktuální hemisféry vždy jiný vzhled, což je další důvod, proč musí hodinář v manufaktuře Panerai vědět, zda má na hodinky instalovat noční nebe viděné ze severní nebo jižní polokoule. Tyhle neuvěřitelně složité hodinky zvládnou měřit čas v druhé časové zóně, napoví, kolikátého je a jaký je měsíc. Současně se do nich můžeme podívat, neboť jsou celé vyřezávané, a to jak strojek, tak i číselník. Hodinky podobného ražení, ovšem komerčnější (dají se okamžitě koupit v prodejně, právě nyní i v pražském butiku Carollinum) se jmenují Lo Scienziato, tedy vědec. Ty jsou vyrobeny ze zlata Goldtech a kromě drobného mechanismu složeného s desítek dílků – tourbillonu – mají i ukazatel dne a noci či druhého časového pásma. Opět jde o skeleton, který nechá svého obdivovatele nahlédnout do útrob strojku, při bližším pohledu je patrné, že hodinky na ruční natažení půjdou šest dní, mají totiž hned tři pérovníky.
Cesta do Florencie
Pokud byste zatoužili pořídit si takové hodinky, můžete se zastavit v butiku v Praze nebo v tom ve Florencii. Na místě původní dílny Orologeria Svizzera v obležení katedrály Santa Marie del Fiore a baptisteriem San Giovanni stojí dodnes prodejna Panerai. Pokud se do tohoto toskánského města vypravíte, udělejte si místo v programu i pro Museo Galileo. Tohle přírodovědné muzeum věnovalo svému patronovi celé velký sál. Můžete zde vidět dva originální dalekohledy, kterými Galileo Galilei objevil před víc než čtyřmi sty lety měsíce planety Jupiter, nebo malý skládací mikroskop či astrolab. Na co tu ještě narazíte a zřejmě vám to bude připadat zvláštní, je Galileiho prostředníček pravé ruky. Ten se zde vystavuje způsobem hodným relikvie a dokazuje, jak si Italové tohoto významného muže své historie až fanaticky váží.