Vařil v Intercontinentalu i pro Baracka Obamu, jako nejpřísnější porotu však vnímá svou rodinu. Teď se Jan Horký, šéfkuchař táborského hotelu Nautilus, utká jako první Čech o post nejlepšího kuchaře na světě.
V jihočeském Táboře si v roce 2006 britský manželský pár otevřel hotel, do nějž promítl svou lásku k umění, dobrému jídlu a pití i originalitě a autentičnosti. Jejich hotel Nautilus tak už více než patnáct let láká návštěvníky na vysoký standard služeb, krásné interiéry nebo třeba díla Olbrama Zoubka.
Vysoko nasazenou laťku má ale i hotelová restaurace Goldie, která slibuje opravdu špičkový gastronomický zážitek. V tomto případě se však rozhodně nemusíte bát, že by se jednalo o plané sliby, místní kuchyni totiž už pět měsíců velí jeden z dvaceti nejlepších kuchařů světa, šéfkuchař Jan Horký, který se postará o to, že vaše chuťové pohárky nebudou vědět, kde jim hlava stojí.
Jan Horký je jihočeský rodák, který se nedávno rozhodl vrátit ke svým kořenům s cílem trochu pozvednout místní kulinářskou úroveň.
Proč ale zrovna hotel Nautius? „Tato restaurace byla vždy mou srdeční záležitostí, především pro tu neskutečnou atmosféru celého hotelu, starého města a Žižkova náměstí, na něž je z restaurace dechberoucí výhled,“ vysvětluje svou motivaci šéfkuchař.
V jeho podání se menu restaurace zakládá na tradičních pokrmech, a hlavně lokálních a sezonních produktech. „Nejradši vařím ze surovin, které jsou na svém vrcholu a v daný moment mají nejintenzivnější chuť,“ vysvětluje šéfkuchař. I tak existuje ale jedna surovina, na kterou nedá dopustit v žádné roční době: „Miluji rajčata. Je jich tolik druhů a dají se připravit na nespočet způsobů.“
Čech poprvé mezi nejlepšími Říká, že jeho nejupřímnějšími a zároveň nejpřísnějšími hodnotiteli jsou členové rodiny, teď se ale postaví před ještě o něco náročnější porotu. Spolu s devatenácti dalšími kuchaři z celého světa se totiž probojoval do fi nále Global Chefs Challenge, soutěže o nejlepšího šéfkuchaře světa, které probíhá v Dubaji.
Horký je úplně prvním českým kuchařem, který se v soutěži dostal až do fi nále, a zároveň jedním ze tří Evropanů, kteří se letos o titul utkají. „Být ve finále této soutěže znamená, že jste mezi dvaceti nejlepšími kuchaři na celém světě. Nevím, co je víc. Snad jen zdraví,“ neskrývá své nadšené Horký a dodává: „Vnímám to zároveň jako obrovskou příležitost, jak propagovat naši zemi a ukázat, že i Češi umějí vařit.“
A jak taková soutěž přesně probíhá? „Zadání je pro všechny stejné. Základem jsou čtyři chody, kdy ke každému připravujete dvanáct porcí. Předkrm je veganský, druhý předkrm z halibuta, hlavní chod z telecího a dezert musí obsahovat čokoládu a čaj. Požadavkem je, aby pokrmy byly složité a harmonické, vše ostatní už vaříte podle sebe,“ vysvětluje Horký, který se na soutěž intenzivně připravoval.
„Zkouším jednotlivé pokrmy, kombinace a harmonii chutí. Pak samozřejmě textury a postupy, což je velice důležité,“ dodává a zároveň zdůrazňuje, jakou roli pro kuchaře hraje svoboda: „V mém oboru svoboda znamená, že si mohu vařit dle své fantazie. Kuchaři jsou umělci a ty musíte nechat dělat věci po svém, třeba jako když malíře necháte malovat. Takovému kuchaři nemusíte říkat, co a jak má vařit, přijde na to sám.“
Jan Horký (*1981) je kapitánem Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR. Šéfoval restauraci Zlatá Praha v hotelu Intercontinental i Francouzské restauraci v Obecním domě. Je také úspěšným absolventem školy Paula Bocuse ve Francii a rovněž se může pyšnit přípravou menu pro amerického prezidenta Baracka Obamu.