Nechte se provést krajinou minimalistického bydlení a nahlédněte na fenomén tiny house ze všech možných perspektiv. Průvodcem vám bude nová kniha od ARCHIZOOM, na jejíchž stránkách se prolínají příběhy jednotlivých domků s pohledy uživatelů, architektů a designérů.
Malometrážní domky, které kniha TINY HOUSE představuje, jsou ztělesněním hnutí, z nějž vyrostl celý životní styl. Vychází z představy o nezávislosti, o návratu k přírodě nebo o minimalističtějším, udržitelnějším životě, což vede architekty a designéry k tomu, aby do svých portfolií zahrnovali úvahy o malometrážním a soběstačném bydlení. Přemýšlejí o chytrém využití prostoru, jeho propojení s exteriérem, ideálně hlubokým lesem, a ve finálním návrhu počítají s technologiemi pro vytvoření off- -grid objektu.
Proto má koncept malometrážních domků co nabídnout nejen po stránce filozofické, ale i praktické – vznikají díky němu nové technologie, postupy a efektivní řešení, která mají vliv i na jiné oblasti architektury. „V blízké budoucnosti určitě nebudeme všichni bydlet v domcích o minimální ploše, ale trend dobře navržených a kvalitních minidomků jistě ovlivní nejenom malometrážní bytovou výstavbu ve městech, ale i výstavbu rodinných domů v příměstských oblastech a na venkově,“ vysvětluje v úvodu knihy renomovaný designér a architekt Jiří Pelcl. Nepředstavujte si ale publikaci jako ódu na skromný
způsob bydlení nebo jako univerzální návod na život. U každého z nás se představy týkající se bydlení liší, a proto je TINY HOUSE spíše podrobným přehledem o situaci na trhu a podnětem k další diskusi než vševědoucím rádcem.Prostřednictvím přehledu pětatřiceti tiny domků v Česku a na Slovensku, rozhovorů s jejich realizátory a autory návrhů nahlédnete na toto téma komplexně a vytvoříte si svůj vlastní obrázek o tom, jaké možnosti a limity malometrážní obydlí mají.
Pro lepší představu o samotném pobytu v domcích je kniha doplněna také o několik rozhovorů s jejich uživateli. Publikace je společným dílem redakce portálu ARCHIZOOM a jeho editorky Terezy Škoulové, zkušené grafičky Jany Vahalíkové a architekta Davida Dražila, který přehled domků sjednotil autorskými skicami. Proto vás nečeká jen zajímavý čtenářský zážitek a spousta nových podnětů, ale i esteticky a graficky zdařilá kniha, která bude ozdobou vaší knihovny a v níž bude radost i po přečtení jen tak listovat.
www.archizoom.cz/kniha