Jednou z těch nejlepších věcí na architektuře je to, že nám dokáže vyprávět rozmanitě živé příběhy. Příběhy o době, kdy jednotlivé stavby vznikaly, jejích hodnotách, společnosti a pochopitelně také o majitelích. A právě tímto je zlínská vila legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda zcela výjimečná.
Byla to vcelku nenápadná a jednoduchá stavba. V polovině třicátých let ji v právě se rodící lukrativní vilové čtvrti na Nivách postavily (jako v té době prakticky vše ve Zlíně) Baťovy závody, respektive Baťův podpůrný fond. Zvláštní pozornost, kterou si dnes vysluhuje, by však vila nevzbuzovala, pokud by ji roku 1953 od oscarového režiséra Elmara Klose nezakoupila cestovatelská hvězda Miroslav Zikmund. Protože mu však úplně nevyhovovala, přizval si architekta Zdeňka Plesníka, který Zikmundovi vilu upravil na míru. Tak vznikla její přitažlivě členitá forma propojující interiéry s krásnou zarostlou zahradou, a zvláště pak zcela jedinečné (a autenticky dochované) interiéry vybavené na míru navrženým nábytkem.
Plesník totiž k projektu přizval také jednoho z nejlepších designérů nábytku poválečného Československa Miroslava Navrátila (mimochodem autora ikonických židlí Vertex), který celou vilu vybavil úžasnými nábytkovými kusy s geniálními detaily. Neopakovatelnou atmosféru domu dodnes zajišťuje nespočet artefaktů, suvenýrů a knih, které si Miroslav Zikmund přivážel domů z celého světa. Třeba na medvědí kůži z Kamčatky v jeho pracovně klečeli Václav Havel, Miloš Forman i Emil Zátopek. Vilu navíc můžete od loňského roku prozkoumat na vlastní kůži. A malý tip závěrem – až tu budete, určitě si projděte celou zlínskou čtvrť Nivy, kde narazíte na nádherné vilky zasazené do svažujících se zahrad.