Založili největší českou soukromou nadaci s kapitálem, který nemá v tuzemské filantropii obdoby. Manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi nepůsobí jako typičtí miliardáři. Spíše obyčejní lidé, kteří věří, že nelze pomoci každému, ale každý může pomoci někomu.
Když se před čtyřiadvaceti lety potkali, plánovali spo- lečný život v chaloupce na horách, odříznuti od civili- zace. Poslouchám, jak vzpomínají na mladistvé plány a úplně je vidím sedět na zápraží horské roubenky se spokojeným úsměvem na tváři. Ačkoli se jejich záměry časem výrazně změnily, přirozená vyrovnanost a klid se jejich výrazu nedá upřít.
A ještě něco mě zaujalo. Něco, co běžně po prvních vteřinách setkání nemáte šanci zaznamenat, ale v tomto případě to bylo znát už při podání ruky. Je to skromnost a pokora. Sedím naproti lidem, kteří by už do konce života nemuseli pracovat. Měla bych mít obdiv hlavně ke všemu, čeho dosáhli a co mají. Ale přistihnu se, že mi na nich impo- nuje právě ta lidskost a postoj k hodnotám, které se v našem převážně materiálním světě stávají tak trochu ohroženým druhem.
Nejdříve připlula Rybka
Představa šťastného života pro většinu z nás znamená vidinu velkého jmění. Katarína a Ondřej však vidí naplnění v úplně ji- ném bohatství. Od chvíle, kdy zakoupili rozpadlou pražskou usedlost Cibulka, se generální ředitel softwarové společnosti Avast a lékařka mobilního hospice Cesta domů dostali do hledáčku médií. A je to dobře, protože to, co chystají pro roz- voj dětské paliativní péče, je u nás, ale i v zahraničí nevídané. Proměnit majetek v hodnoty bylo pro oba přirozenou věcí. „Rozhodnutí použít část majetku jinak než pro vlastní spotře- bu přišlo poprvé v době, kdy jsme měli víc peněz, než jsme reálně využili.“ Padesátý pátý nejbohatší Čech již před sedmi lety založil s manželkou charitativní organizaci Zlatá rybka, která do dnešního dne splnila vážně nemocným dětem přes sedm set přání včetně setkání s fotbalisty Lionelem Messim a Cristianem Ronaldem.
Když po letech přemýšleli, kam své filantropické aktivity posunout dál, docela rychle se v Ond- řejově hlavě zrodila idea nadace, Nadace rodiny Vlčkových. Vzhledem k tomu, že se Karína zabývá mnoho let paliativní péčí, která je navíc velmi potřebným a opomíjeným oborem, téměř od začátku věděli, že pozornost Nadace, do níž vložili neuvěřitelných 1,5 miliardy korun, zaměří na pomoc rodinám zasaženým závažným onemocněním dítěte.
Celý článek najdete v novém čísle Amazing Magazinu, který si můžete pořídit na jednom z našich partnerských míst. Jejich seznam najdete zde.