Už nějakou dobu u nás platí, že ty nejlepší architektonické projekty nevznikají nutně ve velkých městech, ale i v odlehlých regionech. Nejjasnějším a současně nejnovějším důkazem je nové firemní sídlo jedné úspěšné valašské firmy, které ukazuje, kudy se bude ubírat česká architektura blízké budoucnosti.
Neprošlapanou cestou…
Je to podmanivá stavba už na první pohled. Čím hlouběji se o ni však budete zajímat, tím více si vás získá. Za prvé je respektuhodné, že majitel firmy Kloboucké lesní zabývající se lesnictvím a dřevařským průmyslem – od sázení semínek stromů po hoblování prken – oslovil pro návrh této administrativní stavby v odlehlém městečku Brumov-Bylnice na Zlínsku výborné architektonické studio Mjölk, které si pozornost vysloužilo už nejednou nekonvenční stavbou.
Jejich novinka z Valašska je ale bez přehánění tím nejlepším, co ve své liberecké kuchyňce tito mladí architekti ukuchtili. Za druhé je pokaždé radost vidět, když velcí investoři mají chuť zkoušet nové, dosud nepříliš prověřené cesty, a tím inspirovat také ostatní. A do třetice je třeba vyzdvihnout udržitelnost coby ultimátní cíl celého projektu.
… k famóznímu výsledku
O významu stavby leccos prozradí už jen samotný fakt, že se jedná o aktuálně nejvyšší dřevostavbu v republice. Právě dřevo je bez jakýchkoli pochybností materiál, na který se bude tuzemské stavebnictví čím dál tím víc soustředit (stačí se podívat za hranice, kde se už s přehledem stavějí dřevěné mrakodrapy).
Má totiž výhody, které jsme dlouho přehlíželi, přestože naši předci jich plně využívali – jde o obnovitelný a snadno dostupný materiál, díky moderním způsobům zpracovávání má výborné izolační i mechanické vlastnosti (při požáru je dřevo odolnější než ocel), z různých důvodů je ekologicky šetrný a zkrátka dobře vypadá i bez větších povrchových úprav. Budova navržená studiem Mjölk vysílá tuzemské scéně skvělý signál o potenciálu dřeva také pro velké stavby a dělá tak skvělou reklamu nejen firmě samotné, ale i celé tuzemské architektuře.