Ve snu se může stát v podstatě cokoli. To víme, a proto se mnohdy nedivíme ani těm nejbizarnějším scénářům, jež nám náš mozek ve spánku servíruje. Podobně by mohly působit i obrazy japonské výtvarnice Moemi Yamamoto, jejíž dílo představí pražská Bold Gallery.
Na rozdíl od snů najdeme v díle výtvarnice, mimo jiné studentky pražské AVU, vedle nepravděpodobných situací také určitý řád a smysl. Yamamoto toho dosahuje zejména pomocí výrazné symboliky – květiny zdůrazňují živou existenci, starožitnosti zpřítomňují jiný čas a bosé nohy evokují pohodlí.
Děje, které na plátnech uvidíte, je často obtížné rozpoznat. Prostory nesou znaky interiéru i exteriéru zároveň, okna jsou bez rámů a výplně, takže průhledy do krajiny připomínají spíš obrazy v obraze a zdroj světla prakticky nikdy není vidět. Malby Moemi Yamamoto vznikají relativně pomalu, a tak jsou pravým opakem expresivity a dynamiky.
Postavy, které výtvarnice zachycuje, jsou také zbaveny silných emocí, působí uzavřeně, brání si svůj osobní prostor a můžete z nich vycítit odcizenost a osamění. Obrazy kombinují určité bezčasí, kdy nevíte, zda pozorujete náměty z minulosti nebo přítomnosti, s plošností a paralelní perspektivou, která je příznačná japonskému umění. Všechny tyto aspekty ve výsledku znamenají, že autorčiny práce působí jako snová imaginace, již lze číst jako biografickou.
Platí to ale spíše ve směru vnitřních prožitků a podvědomí než jako odkaz na vzpomínky z autorčina života. Přijďte nahlédnout do světa, kde tma vede do neznáma a otevírá nekonečno. Výstava Yume (japonsky sen) začne v Bold Gallery 6. prosince.
www.boldgallery.art