Má osobitý půvab, velkorysé parky, ohromné stavby z oceli a červených cihel, secesní fasády i unikátní současnou architekturu. Je odvážná, kulturní, má smysl pro humor i sebevědomí.
Město na takzvané jantarové stezce, kterou obchodníci odpradávna využívali jako hlavní cestu spojující Baltské a Středozemní moře, si většina lidí ještě nedávno spojovala především s těžbou uhlí a výrobou surového železa. Ostravě se říkalo Ocelové srdce republiky a přezdívalo se jí černá. Dnes na místech původních dolů najdete hornická muzea a místní jsou na industriální dědictví patřičně hrdí. Dolní oblast Vítkovice se stala národní kulturní památkou, je zapsána i na seznamu evropského kulturního dědictví a postupně se tento unikátní industriální areál proměnil ve vzdělávací, kulturní a společenské centrum, které láká návštěvníky z celého světa.
Přímo na Vysoké peci č. 1 vyrostla Bolt Tower, více než dvacetimetrová vyhlídková věž, která se vypíná do výšky bezmála 80 metrů. Kolem skleněného válce zavěšeného na původní konstrukci vysoké pece se obtáčí vnější lávka spojující jednotlivé výškové úrovně. Střešní vyhlídková terasa vybavená dalekohledy nabízí mimořádný výhled na Vítkovice, samotnou Ostravu, ale i vzdálené okolí s horizontem Beskyd. Souboru tří na sebe navazujících celků – černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu – se také s nadsázkou říká „ostravské Hradčany“. Dnes oblast Dolních Vítkovic žije festivaly, a to nejen legendárním Colours of Ostrava, který patří do evropské desítky nejzajímavějších festivalů. V rámci tohoto mezinárodního multižánrového hudebního festivalu každoročně probíhají na otevřených i krytých scénách koncerty, diskuse, divadla, filmy, workshopy i výtvarné aktivity. A pokud mluvíme o oblasti Dolních Vítkovic, další unikátním způsobem zrekonstruovanou stavbou je plynojem, do nějž se vešlo v dobách jeho provozu 50 tisíc kubíků plynu. Dnes je schopen pojmout dva a půl tisíce návštěvníků. S jeho proměnou a celkovou revitalizací Dolních Vítkovic je spojen architekt Josef Pleskot.
V přízemí bývalého plynojemu se nachází vstupní hala, kde najdete infocentrum Dolních Vítkovic, Galerii Gong a italské bistro. V prvním patře jsou umístěny variabilní konferenční místnosti se sálem pro 400 osob. Ve třetím a čtvrtém patře najdete velký sál s kapacitou 1509 diváků. Gong je využíván pro vzdělávací, kulturní a společenské akce. V multifunkční aule Gong probíhají mezinárodní konference a kongresy, koncerty nebo výstavy umělců. Kromě rekonstrukce původních průmyslových budov přibyla v roce 2014 také jedna novostavba – Velký svět techniky charakteristický svým řešením fasády a půdorysem ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku se zaobleným pravoúhlým rohem. Budova je umístěna tak, že harmonicky uzavírá komplex technologických staveb oblasti Dolních Vítkovic. Pod jednou střechou jsou tady hravou a interaktivní formou představeny zajímavosti vědy a techniky.
Za zrcadlovou fasádou jsou ukryty čtyři permanentní interaktivní expozice – Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. V areálu najdete také ostravskou pobočku Národního zemědělského muzea s expozicemi věnovanými potravinám, zemědělským strojům a mimo to zde prezentují i regionální zemědělské a potravinářské tradice. Kromě toho můžete přímo v areálu uspokojit také chuťové buňky v českém i italském stylu a v případě, že se rozhodnete zůstat delší čas, můžete se ubytovat v hotelu VP1 ART přímo pod pecí, kde kromě kvalitních postelí a komfortních pokojů najdete i kus historie a hned několik uměleckých expozic. Ostrava, to ovšem nejsou jen Dolní Vítkovice, ale bohatá historie, množství divadel, galerií, hudebních klubů a zajímavá gastro scéna.
V legendárním Divadle Mír, kde jsou doma Tři tygři, se zrodila myšlenka postavit novou budovu a rozšířit tak své působení, ostravské Divadlo loutek nachází nové cesty k dospívajícím divákům a má co říct i dospělému publiku, kultovní Divadlo Petra Bezruče je domovskou scénou mnoha zajímavých osobností a vždy bylo líhní talentů a Národní moravskoslezské divadlo zde má dvě scény – Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona se čtyřmi uměleckými soubory – operou, operetou, činohrou a baletem. Na náplavce u řeky vás přivítají svou hudební produkcí a příjemnou atmosférou kluby a restaurace, procházkou dojdete na ostravský hrad nebo k unikátním způsobem zrekonstruované budově bývalých jatek, dnes městské galerii PLATO, která se stala dalším místem plným umění, svébytným kulturním a vzdělávacím centrem s pestrým programem výstav i workshopů. Za pozornost stojí také Dům umění, kde se pořádají nejen výstavy, ale například i koncerty a jiné doprovodné akce.
Ostrava je třetí největší město České republiky, srdce Moravskoslezského kraje. Její výhodná poloha a skvělá dopravní dostupnost ji předurčuje k tomu, být výchozí destinací k dalším výletům. Přímo z Ostravy vede spousta cyklostezek a některými z nich se pohodlně dostanete až do Polska.